Változás- és projektmenedzsment a közoktatási intézmények gyakorlatában

 

 
1. A továbbképzés célja:

A résztvevők jussanak olyan ismeretek, kompetenciák birtokába, melyek segítségével hatékonyan részt tudnak venni intézményük változáskezelési feladatainak megoldásában.
A résztvevők sajátítsák el a változások kezelésének egyik -a közoktatásban is használt- módszerének, a projektmenedzsmentnek alapelveit, tervezési és irányítási technikáival kapcsolatos alapvető ismereteit.
A továbbképzés segítse kialakítani azokat az alapeljárásokat, amelyek alkalmazhatóak a szervezet környezetéhez való egyensúlyának megőrzésében, az adaptivitásuk erősítésében.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Logopédus, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktatóIntézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Rendszergazda, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A változás életünk velejárója, a változtatás azonban, még ha elkerülhetetlen is gyakran ütközik erős ellenállásba. Az egész szervezetet érintő szükségszerű változás folyamata irányítható, tudatos kezelésére fel lehet készülni és készíteni.
A tréning jellegű továbbképzés célja, hogy a résztvevők olyan ismeretek, kompetenciák birtokába jussanak, melyek segítségével hatékonyan részt tudnak venni intézményük változáskezelési feladatainak megoldásában. Segíti kialakítani azokat az alapeljárásokat,. amelyek alkalmazhatóak a szervezet környezetéhez való egyensúlyának megőrzésében, az adaptivitásuk erősítésében.
A továbbképzés sajátossága, hogy a címében jelzett két területet szervesen összekapcsolja oly módon, hogy a változtatások végrehajtásának folyamatába beilleszti az egyik legjobban hasznosítható módszert, a projekttel segített változtatást. A lépések feldolgozása a résztvevők számára biztosított segédanyagban lévő esettanulmányok segítségével történik.
A továbbképzés oktatója az előadás, a megbeszélés, a csoportmunka változatos módszereit alkalmazza.
A továbbképzés a következő témákat dolgozza fel: a változások értelmezése, a változásmenedzsment, a változások irányítása, a projekttervezés folyamata, lépései, módszerei, alkalmazása. A témák feldolgozását esettanulmányokat és forrásanyagokat tartalmazó segédanyag segíti.
A továbbképzés egy portfolió (változáskezelési esettanulmány illetve projektterv tartalommal) összeállításával zárul. Az értékelési szempontok a továbbképzésen tanultak konzisztens alkalmazása, és a gyakorlat orientáltság

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A tanúsítvány kiadásának feltétele a továbbképzés 80%-án való részvétel és a portfólió leadása.

Záró portfólió beadása - a tanfolyamot követő 8 (nyolc) munkanapon belül - amelynek tartalma a tanfolyam során a résztvevő által készített
- változáskezelési esettanulmány a tanult modellek egyikének alkalmazásával (2-6 oldal) és
- projektterv (logikai keretmátrix, tevékenységbontás, időütemezés 2-5 oldal)
Értékelési szempontok:
- a részelemek megléte, teljessége
- belső konzisztencia
- a fogalomhasználat szakszerűsége
- a bemutatott folyamatok és az alkalmazott módszerek relevanciája

11. A tanfolyam alapítási engedélyének számaOKM-1/21/2010.
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-0840


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.