A tevékenységközpontú pedagógiák alkalmazásába való bevezetés, - olyan pedagógiai elvek, módszertani és tanulásszervezési eljárások megismertetése, amelyek a hatékony együttnevelést szolgálják.

 1. A továbbképzés célja:

A résztvevő pedagógusok a tevékenységközpontú pedagógiák elméleti és módszertani bázisából olyan ismereteket és saját élményű tapasztalatokat szerezzenek, amelyek alkalmazhatók az együttnevelés során és segítik annak hatékonyságát;
Ismerkedjenek meg a tevékenységközpontú pedagógiák (TKP):
- főbb nevelésfilozófiai, pszichológiai elveivel, alapfogalmaival.
- jellemző tanulásszervezési eljárásaival, metodikai elemeivel, formáival, ellenőrzési- értékelési rendszerével.
Szerezzenek ismereteket és tapasztalatokat a TKP- taneszközökről.
A továbbképzés során tapasztalják meg a reflektív szemléletmód működését; fejlődjön reflexiós, kooperatív, szervezési és kommunikációs készségük.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Kollégiumi nevelő, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, pedagógus munkakör

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A továbbképzés a pedagógusok szemléletváltozását kívánja segíteni azzal, hogy megismerteti őket a tevékenységközpontú tanulás lehetséges módjaival és egyben szélesíti módszertani bázisukat, hogy képesek legyenek a szokásos tanítás helyett a gyermeki tanulás egyediségének figyelemvételére, így az együtt tanulás hatékonyabb szervezésére.
A továbbképzési program hét tematikai egységből áll: „Bevezetés”, „Tanulásszervezés”, „Szabályalkotás”, „Taneszköz- bemutató”, „Ellenőrzés-értékelés”, „Forrásfeldolgozás”, „Metakogníció: a tanulás tudatosítása”

A továbbképzés felépítése maga is útmutatásul szolgál a változások elindításához:

- A tanfolyam indítása, a résztvevők megismerése, az elvárások megfogalmazása, az előzetes tudások feltérképezése és az ehhez alkalmazkodó tanfolyamvezetés maga is mintát nyújt.

- Tudatosul, hogy felbontható a tanterem rendje, az osztály-tantárgy-tanóra rendszer is, amennyiben új tanulásszervezési eljárásokat alkalmaznak. Egy projekt részletén keresztül megtapasztalják a szabad választás és a tervezett tevékenykedés élményét.

- Közös tevékenységeken, vitákon keresztül jutnak el a kooperációig, miközben fejlődik kommunikációs technikájuk, konfliktuskezelő képességük, együttműködési készségük és megismerkednek néhány kooperatív technikával.

- Felismerik a közös szabályok alkotásának jelentőségét, megismerkednek az ellenőrzés, értékelés különféle módjaival.

- Nő kreativitásuk a taneszköz készítés, kipróbálás, alkalmazás terén

- A továbbképzés során az önálló forráskutatás, a kiscsoportos feldolgozás és a közös tudásmegosztás élményét is átélik.

A program 2x 2 napos továbbképzésben gondolkodik: az első két nap után (a 3. tematikai egység végén) néhány hetet szükséges adni a résztvevőknek, hogy TKP- taneszközöket kipróbálhassanak saját pedagógiai gyakorlatukban, gyűjthessenek, s felkészülhessenek a gyűjtött, kipróbált TKP taneszközök bemutatására (4. tematikai egység)

Az egész továbbképzést átfogja az állandó reflexió a történésekre, érzésekre, saját tanulási tevékenységre vonatkozóan, amely a tudatosodást, a tapasztalatok mélyebb beépülését szolgálja. A foglalkozási egységek végén portfolióba való feljegyzésekkel (kulcsszavak, stb.) alakul ki a tevékenységközpontú pedagógiák fogalmi rendszere. A résztvevők saját portfoliót gyűjtenek a képzés során.

A továbbképzési program az OM 173/76/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

Az összóraszám 90%-án való részvétel, a tanfolyam záróértékelésén való részvétel, a portfolió határidőre történő leadása. A portfóliónak tartalmaznia kell a továbbképzési folyamat alatt készülő munkákat, elemzéseket, a feldolgozott témák reflexióit, az önállóan gyűjtött anyagokat, egy TKP taneszköz ismertetését, alkalmazásának leírását, egy projekt terv-vázlatát.
Az értékelés szempontja: -az önálló feladatok és reflexiók tükrözik-e a tevékenységközpontú pedagógiák tanulásszervezési, metodikai elveit, szemléletét?

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/105/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1176


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.