A teammunkát erősítő egyéni kompetenciák meghatározása és fejlesztése – a Belbin teamszerepek gyakorlati alkalmazása
1. A továbbképzés célja:
A hatékony teammunkához szükséges személyes kvalitások/tulajdonságok meghatározása a Belbin-féle teamszerepek felhasználásával. A megismert teamszerepek erőforrásként való hasznosítása a napi feladatok kiosztásában. A résztvevők az elméleti ismeretek mellett olyan gyakorlati technikákat sajátítsanak el, amelyekkel hatékonyan tudnak teamekkel és teamekben dolgozni. Megismerik a kilenc egymást kiegészítő teamszerepet és ezek hasznosításának módjait az együttműködés javítása érdekében, beleértve a komplementer teamszerepekre épülő konfliktuskezelést. Tudatosan használják a hatékony teammunkához szükséges karaktervonásaikat és erős pontjaikat. Megismerik a teammunkában jelentőséggel bíró eltérő, személyes kommunikációs stílusokat, illetve konfliktushelyzeteket. A program teljesítése tudatosítja a teammunkához szükséges egyéni kompetenciák használatát.
2. A továbbképzés célcsoportja:
Gyakorló pedagógusok
3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
A tréning jellegű pedagógus-továbbképzés kiindulópontja az egyik legfontosabb kompetencia: a teamekben és a teamekkel való együttdolgozás képessége. Ennek keretében a sikeres team-munkához, a hatékonyabb kommunikációs folyamathoz, a konfliktusok kezeléséhez ajánlunk fel eszközöket. A fejlesztések eredményességében ugyanis sok segítséget nyújthat a teamek működését alapvetően befolyásoló pszichológiai tényezők megismerése.
A továbbképzés vezérfonalát a teammunka hagyományostól eltérő megközelítése adja. A Prof. Dr. Meredith Belbin (Cambridge, GB) elméletére épülő tréningprogram során a résztvevők számára olyan kommunikációs stílust, konfliktuskezelési alternatívát ajánlunk fel, amely gyakorlati megvilágításba helyezi a teamek működését befolyásoló pszichológiai tényezőket. Világos képet adunk arról, hogy a résztvevők - a szakmai tudásukon kívül, a karakterükből eredően - mivel tudnak a leghatékonyabban hozzájárulni a csapatmunkához. Arra világítunk rá, hogy az egyéni kompetenciák felhasználásával a nevelőtestület tagjai egymást kiegészítve hogyan alkothatnak még eredményesebb csapatot. A résztvevők az ismert szempontok felhasználásával kipróbálják, hogyan állíthatnak össze egy konkrét feladat elvégzésére jól működő, a feladat minden elemére reagáló teamet. Bemutatjuk és gyakoroljuk, hogy a megismert kilenc különböző teamszerep hogyan nyilvánul meg a kooperációban, a konszenzusteremtésben, az információs csatornák felhasználásában és konfliktushelyzetekben. Az utolsó részben egységbe foglaljuk és rávilágítunk a teammunka – kommunikáció – információáramlás szoros kapcsolatára: ezek minősége és mennyisége jellemzi az intézmény szervezeti kultúráját, így áttekintjük és példákkal szemléltetjük annak további elemeit is: az értékeket, normákat és szokásokat.
A továbbképzés során elsődleges szerepet kap a résztvevők személyes tapasztalataira épülő aktív és komplementer munkamódszer, valamint az erőforrások mozgósítása egyéni és csoportszinten. Ennek eszközei a játékok, feladatok, kiscsoportos esetfeldolgozások csakúgy, mint a tréning nyitott légköre.
4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra
5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.
6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek
7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.
8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.
9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.
10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:
o Minimális részvétel a továbbképzésen: az összóraszám 90 százaléka.
o Tesztlap kitöltése a képzés végén az elméleti ismeretekből. Értékelési szempontok: a teamek működését meghatározó alapvető pszichológiai tényezők, a Belbin-féle teamszerepek, a hatékony teammunka feltételeinek ismerete, A megfelelés kritériuma: min. 60%-os teljesítés.
o Bizonyos gyakorlatokon a kiscsoportok értékelik egymás megnyilvánulásait.
o A pedagógus-továbbképzés folyamán a tréner feljegyzi a hallgató teamszerepeihez illeszkedő megnyilvánulásainak számát, szakszerűségét, valamint prezentációja és hozzászólásai során a megismert terminológia pontos használatát. Követelmény: teamszerepeknek megfelelő, hiteles megnyilvánulások a tréning során, hallható és érthető előadásmód, hiteles érvelés.
11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OM 299/13/2006.
Indítási engedélyének száma: OM 300/61/2006.
FAT program akkreditációs lajstromszám: PLP-524
Jelentkezés:
o Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.