Tanórai differenciálás a gyakorlatban - az egyéni fejlődési különbségeknek,

szükségleteknek megfelelő fejlesztés módszerei, mint a sikeres integráció egyik feltétele*

 

 1. A továbbképzés célja:

A differenciálás elméletének, tevékenységrendszerének megismertetése, a pedagógiai gyakorlatba való beépítés, adaptálás segítése a következő területeken:
- a tanulói személyiség főbb jellemzőinek, az egyéni tanulói különbségek megismerése, elfogadása, a megismerés módszerei,
- a különböző fejlődési szükségleteknek megfelelő fejlesztőprogramok készítése és megvalósításának módszerei,
- a differenciált tanulásszervezés és a különböző tanulásszervezési módok párhuzamos alkalmazása a tanítási órán,
- a differenciált fejlesztésnek megfelelő tananyag, taneszköz-kiválasztás és készítés,
differenciált értékelési eljárások megismertetése és alkalmazásának elősegítése.
- a képzés eredményeként elkészül az IPR-t támogató egyik módszertani elem: a differenciált tanulásszervezés gyakorlati alkalmazását segítő egyéni portfolió.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Szakoktató, gyakorlati oktató, pedagógus munkakör

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

Minden gyerek más: különböznek a családi szociális-gazdasági körülményeik, születés által meghatározott diszpozícióik, előzetes tudásuk, készségeik fejlettségi szintje, különböznek személyiségvonásokban, fizikai adottságaikban, családi körülményeikben, stb. Egyértelmű, hogy ilyen nagyfokú különbözőségek mellett nem lehet a hagyományos, a gyerekek azonosságaira, egységes tulajdonságaira épülő frontális tanulásszervezést alkalmazni. Különösen fontos ezt a szemléletet meghonosítani azokban az intézményekben, nevelőtestületekben, ahol a nagyon különböző szociális- gazdasági háttérrel rendelkező a családok, a gyakran elszigetelten élő roma családok gyerekeit nevelik együtt.
A továbbképzés a differenciáláshoz való viszony, nézetek felszínrehozatalára alapozva, saját élményű tanuláson keresztül tervezi a szemléletformálást.
Fontosnak tartjuk, a differenciálással kapcsolatos elméleti ismeretek rendszerezését, gyakorlatba való beépítés, a sikeres adaptáció segítését. Ezt célozzák egyes megvalósítást segítő tervező, elemző, értékelő gyakorlatok, feladatok.
A kooperatív csoportmunkával, a kooperációval való ismerkedésen túl, a nevelőtestületben a pedagógusok közötti kooperációt is modellálni szándékozunk.
A differenciálás alapja, a gyermekmegismerés. Szempontjainak, módszereinek, eszközeinek megismerése feltétlenül fontos, hogy az egyéni fejlesztési terveket elkészíthessék, és a fejlesztést az egyéni szükségleteknek megfelelően szervezhessék.
A gyakorlatba való beépítést célozza a differenciálás lehetőségének a különböző tanulásszervezési módokban, a projektben, kooperatív tanulásban, illetve párhuzamos használatuk lehetőségeinek kifejezetten gyakorlati megvalósítását szolgáló vizsgálata.
Nagyon fontos kompetencia, a differenciálást szolgáló tananyag-kiválasztás, szervezés, a taneszközök megfelelő kiválasztása, készítése. Hiszen ezek a feltételek nem állnak rendelkezésükre.
A saját gyakorlat kialakítását célozzák a különböző iskolákban felvett videofelvételek is. A továbbképzés munkamódszereivel modellálni kívánja az osztálytermi szituációkat, a tanítandó tartalmakat, módszereket használtatja a résztvevők munkájában, ezáltal ők maguk átélhetik hatásukat.
A tanulási folyamaton belül az ellenőrzés-értékeléssel modellálni kívánjuk a differenciált tanulásszervezésnek megfelelő, árnyalt, folyamatos, fejlesztő értékelést, különös tekintettel az önértékelés kompetenciájának kialakulását.

A továbbképzési program az OM 173/73/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A tanúsítvány kiadásának feltétele a továbbképzésen való 90 %-os részvétel, és az egyéni portfolió beadása, oktatók által történő elfogadása. A portfolió, amely tartalmazza a továbbképzési folyamat alatt készülő munkákat, anyagokat, egy tanulóra vonatkozó esettanulmányt, diagnózis és fejlesztési programot, egy foglalkozástervet (óravázlatot).
Az értékelés szempontjai: az önálló feladatok mennyire tükrözik a tanfolyam követelményeinek megfelelő pedagógiai attitűdöt, gondolkodásmódot, a differenciálás gyakorlatának kialakítási folyamatát.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/42/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1168


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.