A számítógép alkalmazási lehetőségei a tanítás-tanulás folyamatában
1. A továbbképzés célja: A képzés célja az infokommunikációs technológiák (IKT) oktatási vonatkozásainak áttekintése, továbbá azoknak a változásoknak a bemutatása, melyek az informatikai társadalom oktatási rendszerét jellemzik. További cél, megismertetni a továbbképzésen résztvevőkkel az információs és kommunikációs technológiák (IKT) oktatásban való alkalmazásának lehetőségeit, tanulókra gyakorolt hatásait. Cél továbbá, hogy konkrét példákon keresztül jártasságot szerezzenek ezen technológiák alkalmazásának gyakorlati kérdéseiben, s az oktatás különféle területeire történő integrálásukban. Végül cél, hogy a megszerzett ismeretek birtokában képesek legyenek önállóan tervezni és koordinálni az IKT oktatási alkalmazásait.
2. A továbbképzés célcsoportja:
Óvodapedagógus, általános iskolai tanító, általános és középiskolai tanár, gyógypedagógus, szakoktató és gyakorlati oktató.
3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
A modern információs és kommunikációs technológiák használata új tanulási módszereket feltételez. Az elektronikai eszközökkel támogatott tanulás, az e-learning új lehetőséget nyújt a személyre szabott ismeretátadásra, emellett optimális egyensúlyt teremt a hagyományos és az innovatív ismeretátadási formák között.
A kulcskompetenciák egyike a digitális kompetencia:
"A digitális kompetencia felöleli az információs társadalom technológiák (Information Society Technology, a továbbiakban: IST) magabiztos és kritikus használatát a munka, a kommunikáció és a szabadidő terén. Ez a következő készségeken, tevékenységekben alapul: információ felismerése, visszakeresése, értékelése, tárolása, előállítása, bemutatása és cseréje; továbbá kommunikáció és hálózati együttműködés az interneten keresztül." Ezért fontos, hogy a pedagógusok elsajátítsák az IKT eszközök alkalmazási lehetőségeit és azok használati módjait az oktatásban.
A továbbképzés során a résztvevők képessé válnak arra, hogy saját pedagógiai gyakorlatukat újragondolják, és beemeljék az IKT adta lehetőségeket, valamint elsajátítsák az ehhez szükséges alapvető informatikai kompetenciákat. A képzés során hagyományos frontális munkaforma és előadás, mint módszer helyett, kooperatív technikákon alapuló, gyakorlatorientált módszereket alkalmazunk. A képzés ötvözi a konstruktív pedagógiai módszereket és az IKT mint eszköz használatát, amelynek során új tanítás-tanulási, pedagógiai, tevékenységszervezési lehetőségeket tár a pedagógusok elé.
A bemutatott példák, feladatok mind az oktatás gyakran előforduló problémáinak köréből merítenek. A kommunikáció lehetőségeinek bővülésével mód nyílik az oktatás résztvevőinek hatékonyabb együttműködésre is a tanár-tanár, tanár-diák, diák-diák kommunikáció során. Ennek elméleti és gyakorlati megközelítése is megtörténik a modul feldolgozása során. Áttekintjük az IKT alkalmazásának technikai feltételeit, módszertani vonatkozásait, valamint azt az oktatási hátteret, mely az IKT megjelenését, térhódítását övezi.
A képzés specialitása, hogy eszközként használja az interaktív táblát, valamint a szavazórendszert, amely immár az oktatási intézményekben is megjelenik.
4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra
5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.
6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek
7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.
8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.
9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.
10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:
Az értékelési szempontoknak való megfelelés, továbbá a minimális részvétel a továbbképzésen: az összóraszám 90 százaléka.
11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OKM-4/208/2009
FAT program akkreditációs lajstromszám: PLP-648
Jelentkezés:
o Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.