Professzionális pedagógiai kommunikáció integráló óvodai/iskolai környezetben

 

 1. A továbbképzés célja:

A résztvevők saját élményű tanuláson keresztül:
- ismerkedjenek meg a pedagógusok professzionális viselkedésének alapjaival, ezáltal erősödjön szakmai tudatosságuk, s ismerjék fel a kapcsolati minőség jelentőségét az iskolai/óvodai- pedagógiai munkában.
- ismerkedjenek meg hatékonyságot segítő és gátló kommunikációs mintákkal. A segítő mintákat gyakorolják, s épüljön be a készségtárukba.
- ismerkedjenek meg a professzionális viselkedés hátrányos helyzetű gyermekek tevékenységét, tanulását, óvodai-, iskolai életét segítő elemeivel, jellemzőivel. Az adaptív pedagógiai munkához szükséges kommunikációs készségtáruk fejlődjön.
A pedagógusi viselkedésmódok hatásának pontosabb megmutatása demonstrációs videofelvételek segítségével.
Az osztálytermi (csoportszobai) munka hatékonyságának elemzéséhez közös értelmezési keret, közös szakmai nyelv kialakítása.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Szakoktató, gyakorlati oktató, pedagógus munkakör

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A korai lemorzsolódás megelőzésének számos útja lehetséges. Természetesen hatékonynak gondoljuk az új oktatási módszerek alkalmazását, az adaptív tanítási elvek érvényesülését szolgáló eljárásokat, mégis úgy gondoljuk, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek iskolában, tanulócsoportban való benntartásának meghatározó eleme az a kapcsolat (gyerekkel és szülővel egyaránt), amely megtartó erővel bír. Ilyen erős kötődés csak azokban a kapcsolatokban alakul ki, ahol a gyermek (szülő) fontosnak érzi magát, elfogadó légkörben lehet, ahol értik őt, nem kell szorongania, félnie és örömforrás lehet számára az iskola (óvoda) szereplőivel való találkozás, együttlét. A jó kapcsolat nem csak kellemes, hanem a tanulási hatékonyság feltétele is. Ha a kapcsolat rossz, nagyon nehéz, megerőltető a gyerekek számára folyamatos kontaktust tartani a pedagógussal.
A tréning tematikus egységei a kapcsolati minőséget meghatározó közvetlen kommunikáció sajátosságainak megismerésére és fejlesztésére épülnek. Mindez a professzionális pedagógusi kommunikációhoz szükséges tudatosság fejlesztése érdekében történik. A pedagógusi kommunikáció hatékonyságát segítő és gátló minták felismerése, utat nyit a teherbíró jó kapcsolatok erősítéséhez. A résztvevők gyakorolják a segítő mintákat, amelyek majd segítenek a viselkedésszabályozás és a tanítás egyidejűségének nehézségein. A problémás gyerekek jellemzőinek megismerése, támogatásuk módjainak átgondolása a kiválasztott osztály (csoport) diákjaihoz (gyermekeihez) kötődik.
A tréning a tapasztalati tanulás (sajátélményű tanulás) módszereire épül. Strukturált (verbális és nem verbális) gyakorlatok segítik a saját tapasztalatok, élménymotívumok megjelenését a csoportban. A fiktív videofelvételek közös élményszerzésre, megfigyelésekre, elemzésekre adnak lehetőséget. Változatos aktivitásokkal (írásbeli, szóbeli, rajzos, dramatikus stb.), változatos segédanyagokkal (filmek, videofelvételek, képek, hangfelvételek) biztosítjuk az érzékenyítés, a kapcsolati készségek fejlesztésének hatékonyságát. A tréning különlegessége az iskolai videotrénerek által készített osztálytermi videofelvételek alkalmazása, amelyek lehetőséget adnak a tanári kommunikáció hatásának sokszempontú megfigyelésére. A tréningen a hagyományos értelemben alkalmazott ellenőrzés és értékelés nem történik. A napi visszajelző lapok követhetővé teszik a résztvevők gondolatait, tapasztalatait, véleményét.

A továbbképzési program az OM 173/74/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A tanúsítvány kiadásának feltétele a 90 %- os jelenlét, és az egyéni portfolió beadása, trénerek által történő elfogadása. A portfolió tartalmazza: a továbbképzés során kiscsoportok által elkészített fontosabb munkákat, segítőlevelet, fejlesztési tervet (3 problémás gyerekre)
Az értékelés szempontjai:
A portfolióban mennyire tükröződik a tanfolyam követelményeinek megfelelő pedagógiai gondolkodásmód? A segítő levélben, s a fejlesztési tervben megjelennek-e a továbbképzés során elsajátított, tudatosított ismeretek? A fejlesztési terv mennyire alkalmas a problémás gyermekek fejlesztésére, a többiekkel történő együttnevelésére-, oktatására? (Verbális, nem verbális jelek felismerése, az elemek hatékonyságának értékelése problémás viselkedés esetén, a csoportban történő egyéni fejlesztés lehetőségeit használni tudja, - kapcsolati készségek használata /én-nyelv, pozitív átfordítás, értő figyelem stb. /)

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/91/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1173


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.