A pedagógusok értékelési és fejlesztési kompetenciájának továbbfejlesztése
1. A továbbképzés célja:
A továbbképzés célja, hogy az iskolákban dolgozó pedagógusoknak legyenek olyan ismeretei, amelyek segítségével hatékonyabban tudnak részt venni az iskolák önértékelési folyamatában és a fejlesztési módszerekben sokféle kompetenciát szerezzenek.
A résztvevők átlássák a kompetenciaalapú kritérium orientált pedagógia kultúráját és legyenek olyan ismeretei, hogy alkalmazhassák a módszertanát és a gyakorlatát a tanórai folyamatokban.
A résztvevők átlássák a közoktatás mérés-értékelési rendszerét, be tudják építeni az önértékelési munkába az országos és helyi mérések eredményeit.
E képzés segítse a pedagógusokat az országos kompetenciamérések iskolai eredményeinek elemzésében, az eredmények értékelésében és a fejlesztő beavatkozások tervezésében.
2. A továbbképzés célcsoportja:
Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Kollégiumi nevelő, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktatóIntézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
Az elmúlt években a közoktatásban olyan változások történtek, amelyek új szemléletet, újfajta tudást várnak el az iskolákban dolgozó pedagógusoktól. Alapvető fontosságúvá vált, hogy a pedagógusok megismerjék a kompetenciaalapú kritériumorientált pedagógia kultúrájának módszertanát és gyakorlatát.
Kulcsfontosságúvá váltak olyan fogalmak, mint az eredményesség, a hatékonyság, az elszámoltathatóság, a méltányosság és az ezekhez rendelhető indikátorok. Nagyon hangsúlyossá vált az egyéni fejlesztés, kooperatív csoportmunka és csoportértékelés, szövegfeldolgozó olvasás- és gondolkodásfejlesztés, a matematikai gondolkodás fejlesztése, és a pedagógusértékelés.
Kötelező feladatként jelent meg a rendszeres országos kompetenciamérés és az iskolai önértékelés, majd az önértékelés eredményeinek nyilvánosságra hozatala.
A gyakorlatorientált 60 órás továbbképzés a fenti területeken járul hozzá a pedagógusok értékelési és módszertani kultúrájának fejlesztéséhez. A résztvevők rövid elméleti alapozás után megismerkednek az intézményi önértékelés területeivel. az értékelés legfontosabb szempontjaival, megtanulják értelmezni a mérések eredményeit, értékelni tudják saját intézményük teljesítményét. Az értékelések után fejlesztő beavatkozásokat tudnak tervezni.
A résztvevők záró dolgozattal zárják a kurzust, amelynek témája saját iskolájuk értékelési feladataira készített intézkedési terv eljárásrendje vagy intézkedési terv készítése, ezen kívül még, vagy egyéni fejlesztési terv készítése, vagy más-más képességszinten lévő tanulók egy-egy csoportjára óravázlat készítése, vagy matematikai, vagy szövegfeldolgozó gondolkodásfejlesztő feladatok készítése.
A tanfolyam közbeni számonkérések a záró dolgozat megírását készítik elő.
4. A továbbképzés óraszáma:
60 óra
5. A továbbképzés díja:
80.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.
6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek
7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.
8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.
9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.
10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:
Tanúsítványt az a hallgató kaphat, aki a képzés összes óraszámának 80%-n részt vett, záró dolgozatát időre beadta, és azt elfogadták.
Záró dolgozat beadása, amelynek tartalma
- a résztvevő saját iskolája mérés-értékelés feladataira készített fejlesztési terv eljárásrendje
- egy beazonosított önértékelési területhez készített intézkedési terv a fentiek közül az egyik és az alábbiak közül még egy
- egyéni fejlesztési terv készítése
- más-más képességszinten lévő tanulók egy-egy csoportjára óravázlat készítése
- matematikai vagy szövegfeldolgozó gondolkodásfejlesztő feladatok készítése saját tantárgyon belül (legalább 5 feladat)
Értékelési szempontok:
- szakmai validitás
- belső konzisztencia
- a tanultak felhasználásának színvonala
- gyakorlati alkalmazhatóság
11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OKM-1/1/2010
FAT program akkreditációs lajstromszám: PLB-0848
Jelentkezés:
o Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.