Önismereti személyiségfejlesztő továbbképzés pedagógusoknak

 

 
1. A továbbképzés célja:
A program célja a professzionális tanári kommunikációval kapcsolatos pedagógus önismeret és képességek és a kompetencia alapú oktatást segítő kommunikációs képességtár fejlesztése. További cél megismertetni a résztvevőket az iskolai kommunikáció sajátosságaival, jelentőségével, a professzionális tanári kommunikációt segítő és gátló tényezőkkel, valamint a közösségi és a felnőtt-felnőtt kapcsolatok jelentőségének tudatosítása, sajátosságainak felismertetése.

2. A továbbképzés célcsoportja:
Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Logopédus, Kollégiumi nevelő, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató. Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

Az iskolai kudarcok megelőzésének számos útja lehetséges. A hatékony megelőző stratégiák tudatos felépítéséhez azonban meg kell ismerni a kudarcok hátterében meghúzódó okokat is. Továbbképzési programunk elsősorban az iskolai kommunikáció szerepét kívánja értelmezni, sajátosságait felmutatni. A tanulók iskolai „közérzetének”, motiváltságának, sikerességének vagy sikertelenségének kulcsszereplője a pedagógus. Éppen ezért programunk fontos része a pedagógus-gyerek kapcsolat. Úgy gondoljuk, a tanuláshoz való viszony, a képességek kibontakoztatása, a sikeres életút, életvezetés feltételeinek kialakítása az iskolai „karrier” zavartalanságán is múlik, melyet alapvetően befolyásol az iskolai kommunikáció jellege. Az iskolai sikeresség vagy sikertelenség azonban nem csak a tanuló-tanár kapcsolat függvénye, hanem a pedagógus önismeretének, a pedagógus-pedagógus és pedagógus-szülő együttműködésének is.
Továbbképzésünk felépítése a következő:
1. Az önismeret szerepe a hatékony kommunikációban
2. Professzionális tanári kommunikáció a hatékony tanulás előfeltételét is jelentő megtartó kapcsolat fenntartása érdekében
3. Felnőtt kommunikáció a tanulók érdekében
A továbbképzés tematikus egységei a kapcsolati minőséget meghatározó közvetlen kommunikáció sajátosságainak megismerésére és fejlesztésére épülnek. Mindez a professzionális tanári kommunikáció és attitűd kialakításához szükséges tudatosság fejlesztésének keresztül történik.
A továbbképzés a tapasztalati tanulás (sajátélményű tanulás) módszereire épül, az átadott elméleti ismereteket is részben gyakorlatokon keresztül törekszik mélyíteni, beépíteni a résztvevők készség-repertoárjába. A gyakorlatok, dramatikus játékok közös élményszerzésre, megfigyelésekre, elemzésekre adnak lehetőséget.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A tanúsítvány kiadásának feltétele: 90 %-os jelenlét a foglalkozásokon, egy oldalas saját kommunikációs fejlesztési terv elkészítése, megfigyelés és elemzés: egy pedagógiai helyzetben a pedagógus kommunikációja.
Értékelési szempontok: a továbbképzésen megismert önismereti szempontok és eljárások felhasználása a kommunikációs fejlesztési terv kidolgozásánál, az iskolai kommunikáció sajátosságairól szerzett ismeretek és módszerek megjelenése az elemzésben.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének számaOKM-2/68/2006.
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLP-1064


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.