A kooperatív tanulás a hátrányos helyzetű gyermekek integrált nevelésének elősegítésére

 1. A továbbképzés célja:

Megismertetni a résztvevőket a kooperatív tanulásszervezés/tevékenységszervezés rendszerével: alapelveivel, kulcsfogalmaival, a kooperatív kiscsoportok kialakításának szervezeti kérdéseivel, működtetésének hatásmechanizmusaival, a kooperatív feladatok jellemzőivel, típusaival, kooperatív technikákkal, a pedagógusok e tanulásszervezési módban betöltött szerepével, jellemző értékelési eljárásaival.
Felkészíteni a résztvevőket az alapvető kooperatív módszerek, technikák kiválasztására és alkalmazására a hátrányos helyzetű tanulók, gyermekek hatékonyabb integrált nevelése érdekében.
Sajátélményű tanulás alkalmazásával, a résztvevőkkel megtapasztaltatni az együttműködésen és a segítségnyújtáson alapuló tanulási folyamat előnyeit, hatékonyságát

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Kollégiumi nevelő, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A pedagógusok mindennapi pedagógiai gyakorlatát, munkáját segítő egyik jelentős tanulásszervezési eljárás a kooperatív tanulásszervezés.
A kooperatív tanulásszervezési eljárás alkalmazása más tanulásszervezési módok mellett (esetleg azokkal vegyítve) segíti a tanulási tevékenység változatossá tételét, hatékonyságának növelését, s ez által a tanuláshoz, s a tanulásban résztvevők egymáshoz fűződő pozitív motivációs viszonyának kialakulását, mely a hátrányos helyzetű tanulók esetében kiemelt jelentőséggel bír.

A továbbképzés -a tematikai egységek feldolgozásán keresztül- megismerteti a résztvevőket a kooperatív tanulásszervezés rendszerével: alapelveivel, kulcsfogalmaival, a kooperatív kiscsoportok kialakításának szervezeti kérdéseivel, működtetésének hatásmechanizmusaival, a kooperatív feladatok jellemzőivel, típusaival, kooperatív technikákkal, a pedagógusok e tanulásszervezési módban betöltött szerepével, jellemző értékelési eljárásaival.. Felkészíti őket az alapvető kooperatív módszerek, technikák kiválasztására és alkalmazására a hátrányos helyzetű tanulók hatékonyabb integrált nevelése érdekében.
A képzés tematikai egységei: Bevezetés. A meglevő tudás feltárása problémagyűjtés (befogadó iskola pedagógiai feltételrendszere). A kooperatív tanulás alapelvei – miért fontosak ezek különösen a hátrányos helyzetű gyerekek szempontjából? A csoportszervezés elvei, csoportalakítási módok. Értelmező, elemző feladatok / Előítéletek. Problémamegoldás csoportmunkában. Gondolkodásfejlesztés. Képzelőerő. Együttműködési készség. Hagyományos és kooperatív csoportmunka összehasonlítása. Értékelés. Módszerek rendszerezése, tervezés. Pedagógus szerep. Zárás

Sajátélményű tanulás- a kooperatív tanulásszervezésre jellemző munkaforma, módszerek, technikák- s közös megbeszélések, gyakorlatok alkalmazásával megtapasztaltatja a résztvevőkkel az együttműködésen és a segítségnyújtáson alapuló tanulási folyamat előnyeit, hatékonyságát.

A továbbképzési program az OM 173/78/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

Az összóraszám 90%-án való részvétel. A portfolió benyújtása és elfogadása.
Az elkészítendő portfolió tartalma: csoportmunkák elkészített feladatai, a házi feladat, kooperatív foglalkozási terv/óravázlat
Az értékelés szempontjai: A portfolióban mennyire tükröződik a tanfolyam követelményeinek megfelelő pedagógiai gondolkodásmód. Az önálló munkában képes-e tanulói együttműködésre épülő tanulási folyamatot tervezni, problémaközpontú, társas kapcsolatokat segítő feladatokat kidolgozni?

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/94/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1174


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.