Az IPR-hez kapcsolódó tanítás-tanulási technikák elmélete és gyakorlata
1. A továbbképzés célja:
A résztvevők megismertetése a hátrányos helyzetű (kiemelten cigány) gyermekek/tanulók integrációs nevelésének/oktatásának jogszabályi követelményeivel, elméleti és gyakorlati alapjaival:
* a személyiségfejlesztéssel, közösségfejlesztéssel kapcsolatos pedagógiai feladatokkal,
* a tanulási kudarcnak kitett tanulók felzárkóztatását segítő programokkal
* a szociális hátrányok enyhítését segítő pedagógiai tevékenységekkel,
* a tanulók haladását, fejlődését segítő értékelési módokkal.
2. A továbbképzés célcsoportja:
Általános iskolai tanítók, tanárok, intézményvezetők, helyettesek, osztályfőnökök.
3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
A program a résztvevőkkel a közoktatás egyik legvitatottabb és legproblémásabb területét dolgozza fel. Hiánypótló az eddig megjelent új rendelet és az érvényben lévő intézményi dokumentáció koherenciájának megteremtéséhez. A továbbképzés programja megismerteti a résztvevőket a képességkibontakoztató és integrációs fejlesztés jogszabályi hátterével, az ebből adódó intézményi szintű pedagógiai feladatokkal. Az iskolai pedagógiai folyamatok részelemei közül segítséget ad a személyiség és közösségfejlesztéshez, a szociális hátrányok enyhítését segítő pedagógiai tevékenységekhez. A tanulási kudarcnak kitett tanulók felzárkóztatását segítő és egyéni haladásukat követő értékelési programok kidolgozásához. Gyakorlatot szereznek személyiség- és közösségfejlesztő foglakozások tervezésében, szervezésében és vezetésében. Felelevenítik, és alkotó módon alkalmazzák a differenciált tanulásirányítással és szervezéssel összefüggő ismereteiket. Kiegészítik ezeket korszerű és újszerű eljárási módokkal (kooperatív tanulás, önálló tanulás). Szerepjátékok során azonosulnak különböző hátránykompenzáló nevelési eljárásokkal. Jártasságot szereznek az új típusú értékelési módok alkalmazásából. Az elsajátított ismeretekkel a pedagógusok alkalmassá válnak az OM rendeletre alapozott iskolai képességkibontakoztató és integrációs felkészítés programjának kidolgozására és gyakorlati megvalósítására.
A tanúsítvány kiadásának feltétele:
A továbbképzés 80%-án való részvétel. Az írásbeli teszt témaelemenként megfogalmazott kérdéseire legalább 50 %-ban jó válasz és összességében is legalább 60 %-os teljesítmény. Az írásbeli kezdetéig megadott szempontsorok alapján elkészített 2-3 oldalas dolgozatok.
4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra
5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.
6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek
7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.
8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.
9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.
10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:
o a továbbképzésen való 80%-os részvétel;
o Az írásbeli teszt témaelemenként megfogalmazott kérdéseire legalább 50%-ban jó válasz és összességében is legalább 60%-os teljesítmény. Az írásbeli kezdetéig megadott szempontsorok alapján elkészített 2-3 oldalas dolgozatok.
11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OKM-3/162/2008.
Indítási engedélyének száma: OKM-3/162/2008.
FAT program akkreditációs lajstromszám: PLP-1143
Jelentkezés:
o Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.