Az infokommunikációs technológia alapú konstruktív tanítás-tanulási módszerek alkalmazása

a szaktárgyi oktatásban

 

 1. A továbbképzés célja:

A továbbképzés segíti a tanárokat az IKT kompetencia alapú oktatás bevezetésében és alkalmazásában.
További cél az IKT kompetencia alapú oktatási elméleti, pedagógiai-szakmai, pszichológiai-módszertani és technológiai hátterének, az egyes fejlesztési feladatainak megismertetése. A képzés arra is irányul, hogy a hallgatók megismerjék a konstruktív pedagógiai módszerek alkalmazásának lehetőségeit az IKT alkalmazásával, az IKT oktatási programcsomag és a digitális taneszközök helyi viszonyokra történő adaptálásának, és felhasználásának lehetőségeit a szaktárgyi oktatásban.
A résztvevők ismerjék meg azokat az oktatási célokat, amelyek elérésében jól használhatók a számítógéppel való együtt tanulás módszerei (szemléltetés, elemzés, forrásértékelés, kommunikáció, készségfejlesztés stb.). Szerezzenek előbb gyakorlatot a különböző műveltségű műveltségi területek komplex, majd az egyes választható tantárgyak (magyar, történelem, matematika, fizika, kémia, biológia, földrajz, rajz és vizuális kultúra) speciális digitális eszközökkel történő tanításában és tanulásszervezésében.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A tanfolyam ötvözi a konstruktív pedagógiai módszereket és az IKT mint eszköz használatát, amelynek során új tanítás-tanulási, pedagógiai, tevékenységszervezési lehetőségeket tár a pedagógusok elé.
A képzés rávilágít arra, hogy a kooperatív tanulás-tanítás folyamatában a pedagógus feladata a tanulás megfelelő megszervezése, a hatékony diák-pedagógus munka feltételeinek biztosítása. Ugyanakkor a tantárgyi tudás mellett nagyfokú figyelem irányul a gyerekek szociális készségeinek és képességeinek fejlesztésére is.
A konstruktív tanulásszervezési eljárásokat a tanfolyam a résztvevőkkel a sajátélményűség elvén keresztül mutatja be.
A pedagógusok a képzés első lépéseként megalapozzák az együttműködéshez szükséges személyes kapcsolatokat, majd a következő tematikai egységekben megismerkednek a konstruktív tanítás-tanulási módszerekkel, az azokhoz kapcsolódó munkaformákkal, illetve a leginkább feldolgozásra szánt feladattípusokkal, úgymint egyéni, heterogén-homogén páros munka, heterogén-homogén csoportmunka, hagyományos (kollaboratív) és kooperatív csoportmunka. Ismereteket szerezhetnek a IKT lehetőségeiről az SDT kollaborációs eszközeiről (chat, fórum, munkacsoport), melyek használatával a pedagógusok új kommunikációs csatornákat építhetnek be az ismeretszerzés, rendszerezés folyamatába.
Az ellenőrzés-értékelés a tematikai egységeken belül folyamatos. Az egyéni munkákat frontálisan, vagy az önellenőrzés technikájával ellenőrzik a résztvevők, a páros és csoportos feladatokat párban, csoportban ellenőrzik, és a párok és csoportok képviselői, szóvivői értékelik a közös munka minőségét és a csoporton, páron belüli együttműködést. A kész produktumok csak akkor jöhetnek létre, ha minden résztvevő maximálisan részt vesz a feladata megoldásában.
A témakörök befejezésénél kettős értékelési rendszer érvényesül. Egyrészt a csoportok értékelik a csoporton belüli munkát, másrészt a képzést vezető tanár is folyamatosan értékeli a csoportok, az egyének munkáját.

4. A továbbképzés óraszáma:
40 óra

5. A továbbképzés díja:
45.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A tanúsítvány feltételei: a képzésen való minimum 90 %-os részvétel, illetve a kétszintű gyakorlati tevékenység sikeres elvégzése:
Csoportos ellenőrzés: közös oktatási anyagrész, tevékenység létrehozása
Egyéni egy kooperatív eszközöket felhasználó tanóra, tevékenység megtervezése
A záró feladatok értékelése szintén kétszintű:
Tartalmi szempontok: a feladat és az ahhoz kapcsolódó módszer-tevékenység választása, változatossága
Formai szempontok: az óratervezetben a cél, módszer, munkaforma, ellenőrzés-értékelés módja kerül megvizsgálásra.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének számaOKM-1/3/2008
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLP-1159


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.