Horizontális tanulás – Együttműködő intézményi hálózatok


1. A továbbképzés célja:
A közoktatási, illetve a közoktatásban érintett intézmények együttműködésének elősegítése. Együttműködő intézményi hálózatok létrejöttének generálása, illetve ilyen létező hálózatok munkájának segítése. A horizontális tanulás, az együttműködés attitűdjének elmélyítése, az azt szolgáló módszerek gyakoroltatása. Azoknak a helyzeteknek, szituációknak a bemutatása, amelyek lehetővé teszik az intézményekben felhalmozódott egyéni és intézményi szintű, jó gyakorlatok átadását, átvételét intézményen belül, és intézmények között egyaránt.

2. A továbbképzés célcsoportja:
Óvónők, általános-, közép-, és szakiskolai tanítók, tanárok

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
A program célja, a közoktatásban az Új Magyarország Fejlesztési Terv szakmai programjaiban alapvető célként kitűzött együttműködő intézményi hálózatok kialakulásának elősegítése. A képzés során a horizontálistanulás, az együttműködés attitűdjének elmélyítését, a tudás-cserét szolgáló módszerek gyakoroltatását használjuk eszközként. Előtérbe helyezzük azoknak a helyzeteknek, szituációknak a bemutatását, amelyek lehetővé teszik az intézményekben felhalmozódott egyedi jó gyakorlatok átadását, átvételét, intézményen belül és intézmények között egyaránt.

A program szerkezetében, gyakorlataiban is azt a koncepciót követi, hogy az intézményekben meglévő, felhalmozódott jó gyakorlatok beazonosításával, dokumentálásának formalizálásával mobilizálhatóvá, multiplikálhatóvá tegye a felhalmozódott, sokszor csak látensen jelenlévő hatalmas tudásanyagot.

A képzés foglalkozásainak minden elemében az együttműködésre épülő technikák dominálnak. A foglalkozásokon alkalmazott, kipróbált módszerek részletes leírását a résztvevők a tréning végén kézhez kapják. A leggyakrabban használni kívánt módszerek: előadás, vita; kupaktanács; tablókészítés és bemutató; beszélgető kör; ötletbörze; jegyzőkönyvvezetés, valamint a projektterv-készítés elemei.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

o        a tréningen való 90%-os részvétel;
o        részvétel a képzés keretében megvalósuló közös alkotómunkában.
o        Egy a résztvevő saját intézményére, és legalább két másik együttműködő intézményre vonatkozó, tudásátadási projektterv elkészítése, amiket a résztvevő a tanfolyam befejezését követő két héten belül elküld a szervezőknek.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OKM-3/93/2008.
     Indítási engedélyének száma: OKM-3/93/2008.
     FAT program akkreditációs lajstromszám: PLP-947

Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.