Hatékony tanuló-megismerési technikák*

 

 1. A továbbképzés célja:

A továbbképzésben részt vevő pedagógusok elméleti és módszertani ismereteinek bővítése a tanulók személyiségének megismerésére. és a személyiség-fejlődést befolyásoló környezeti tényezők feltérképezésére.
Pedagógiai kompetencia erősítése a tanuló-megismerési módszerek kreatív alkalmazásában a pedagógiai megfigyelés, dokumentumelemzés, interjútechnikák és kérdőíves eljárások területén. Cél továbbá, hogy e módszerek alkalmazásával a pedagógusok mélyebben, előítéletesség-mentesen megismerjék a hátrányos helyzetű gyermekek iskolai teljesítményét meghatározó tényezőket, a viselkedést meghatározó értékek, attitűdök érzelmek és motivációk sajátosságait, valamint a tanulókra ható közvetlen környezeti jellemzőket, és ez alapján tervezhessék további pedagógiai tevékenységüket.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Kollégiumi nevelő, Szakoktató, gyakorlati oktató, pedagógus munkakör közoktatási intézményben

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A hátrányos helyzetű gyermekek aránya a rendszerváltozást követő társadalmi polarizálódási folyamat következtében megemelkedett. Az egyenlő esélyek megteremtésének egyik színterévé az iskolának kell válnia, mert a tankötelezettség lehetővé teszi, hogy az iskola által közvetített hatások minden gyermekhez eljussanak. A képesség és személyiségfejlesztés alapja ugyanakkor a gyermek ismerete. Ez indokolja olyan továbbképzési program alapítását, melynek fő célja a pedagógiai kompetencia erősítése a tanuló-megismerési módszerek kreatív alkalmazásában.
A továbbképzésben a pedagógusok elméleti és módszertani ismereteket kapnak a tanulók személyiségének megismeréséhez és a személyiség-fejlődést befolyásoló környezeti tényezők feltérképezéséhez. E módszerek alkalmazása lehetővé teszi, hogy a pedagógusok mélyebben, megismerjék a hátrányos helyzetű gyermekek iskolai teljesítményét meghatározó tényezőket, tanulási szokásaikat, kognitív stílusukat, a viselkedést meghatározó értékek, attitűdök érzelmek és motivációk sajátosságait, valamint a tanulókra ható közvetlen környezeti jellemzőket. A tanulói személyiség ismerete képezi a további pedagógiai munka tervezésének alapját. A továbbképzési program tréning – jellegű, amelyben az ismeretszerzés nagy része gyakorlatokhoz kötött. A pedagógiai megismerési módszerek (megfigyelés, interjú, kérdőíves eljárások) elsajátítása változatos formában történik – gyakorlatokkal, szerep és szituációs játékkal, az öndefiníciós kérdőívek sajátélményű kitöltésével, megbeszélésével. Az ismeretek ellenőrzése a képzés során folyamatosan történik, lehetővé téve a megismerési módszerek pontos elsajátítását.

A továbbképzési program az OM 173/77/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

Az összóraszám 90%-án való részvétel.

A tanúsítvány kiadásának feltételeként a továbbképzés résztvevői záródolgozatot (esettanulmányt) készítenek, egy hátrányos helyzetű tanulóról, minimum 6-8 oldalban, a képzés során elsajátított módszerek alkalmazásával. Záródolgozat elfogadásának feltételei: értékelés pontozással: elérhető pontszám maximum 100 pont. Elfogadás: 81- 100 pont. Elutasítás: 0-80 pontig
További követelmény, a képzés összóraszámának legalább 90%-án való részvétel.
Az értékelés szempontjai: A pedagógiai megismerési módszerek (megfigyelés, interjú, kérdőíves eljárások) adekvát alkalmazása. A módszerekből szakmailag megfelelő következtetések levonása és a pedagógiai beavatkozás problémához illeszkedő tervezése.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/79/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1170


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.