Érzelmi, akarati, szocializációs képességek megismerésének, fejlesztésének
korszerű módszerei, eszközei az óvodában
1. A továbbképzés célja:
A résztvevők gyakorlatorientált, saját élményű ismereteket szereznek az érzelmi-szocializációs képességek felismeréséről, fejlesztéséről, a fejlesztést segítő módszerekről, eszközökről, gyakorlatokról, játékokról.
Alkalmasak lesznek a gyermek képességeinek tudatos megismerése és fejlesztése érdekében:
- Az érzelmi, akarati, szocializációs képességterületeket beazonosítani a hozzájuk tartozó részképességek és fejlettségi szintek hozzárendelésével.
- Az óvodában előforduló tevékenységek illetve fejlesztő módszerek, eszközök képességfejlesztő hatásának meghatározására, a módszerek tudatos kiválasztására. Saját élményű tanulással megismerkednek újszerű fejlesztő módszerekkel, eszközökkel, azok használatával. Képesek lesznek a gyermekismereten alapuló képességfejlesztő tevékenység tudatos átgondolására, tervezésére, a pedagógiai folyamat tudatos bonyolítására.
2. A továbbképzés célcsoportja:
Óvodapedagógus, fejlesztő pedagógus. Intézményvezető-helyettes, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:
Igényként jelenik meg az óvodáskorú gyermekek érzelmi, akarati, szocializációs képességek fejlesztésének szükségessége. E hiánypótló képzéssel hatékonyabbá tehetjük az óvodapedagógusok képességfejlesztő munkáját.
A továbbképzés során az óvodapedagógus új ismereteket szerez a képességek rendszeréről, az érzelmi, akarati, szocializációs képességekről, a hozzájuk kapcsolódó, óvodában előforduló fejlettségi szintekről. Felismerik a képességek rendszerén belül az érzelmi, akarati, szocializációs képességek megismerésének, fejlettségi szinthez igazodó fejlesztésének meghatározó szerepét, tudatos fejlesztésének szükségességét.
Egyéni és csoportfeladatokon keresztül megismerik az objektív adatgyűjtés módszereit, eszközeit, a fejlettség objektív megállapítását segítő fejlettségi szintek rendszerét - mint a megfigyelés eszközét-, valamint más, újszerű módszereket, eszközöket a fejlettség megállapítására.
Képesek lesznek a rendelkezésre álló adatok tudatos elemzésére, az okok feltárására, a fejlett, a fejlesztendő képességterületek megállapítására, fejlettségi szinthez igazodó, egyéni fejlesztési terv készítésére, fejlettségi szinthez igazodó fejlesztésre, a gyermekek fejlődésének nyomon követésére.
Megismerik tudatosan kiválasztani a fejlesztésre alkalmas módszereket, eszközöket. A pedagógiai folyamat rendszerbe helyezésével biztossá válik szakmai tudásuk. A saját élményű tanulással jártasságra tesznek szert a pedagógiai folyamatok, a képességfejlesztés tudatos átgondolásában, a kipróbált újszerű módszerek, eszközök hatékony alkalmazásában.
A drámapedagógiai játékok elősegítik a pedagógusok reális önértékelését, önbecsülését, mely pozitívan hat személyiségükre, fejlesztő munkájukra.
A képzés újszerűsége, hogy az óvodáskorú gyermekek megismerésének, fejlesztésének legkorszerűbb módszereit, eszközeit terepgyakorlat során a pedagógus saját csoportjában kipróbálhatja, közvetlenül segítve ezzel a tudatos, fejlettségi szinthez igazodó képességfejlesztő munkát.
4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra
5. A továbbképzés díja:
35.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.
6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges szállás- és étkezési költségek
7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.
8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk. Eddigi tapasztalataink szerint legalkalmasabb két egymást követő hétvégén (pénteken délután 14 órától 19 óráig, szombaton 8 órától 16 óráig) megtartani, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.
9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.
10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:
Minimális részvétel: az összórák 90%-a.
Legalább egy prezentáció a csoportmunka eredményéről. Elméleti ismeret, gyakorlati tapasztalat felhasználásával záró dolgozat leadása, mely tartalmazza egy óvodáskorú gyermek – a résztvevő csoportjából – fejlettségi szintjén alapuló, elemzésre épülő fejlesztési tervét, fejlesztését.
A záródolgozat terjedelme 5-10 gépelt oldal. Tartalmi vonatkozásában egyértelműen szemléltesse a képzés során szerzett elméleti ismereteket, a pedagógiai folyamat logikáját. A fejlesztési terv (egy a résztvevő csoportjába járó óvodáskorú gyermekre építetten) objektív adatok elemzésére épüljön, a tervezett fejlesztésben jussanak érvényre a képzés során elsajátított fejlesztő módszerek, eszközök.
11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: 100 004/242/2011.
FAT program akkreditációs lajstromszám:
Jelentkezés:
o Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.