Drámapedagógia – a hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelésének elősegítésére

(Bevezetés a tanítási drámába: felkészítés egyes dramatikus módszerek és technikák együttnevelési célú pedagógiai alkalmazására.)

 

 1. A továbbképzés célja:

Képessé tenni a pedagógusokat arra, hogy a játék felszabadító, élményt adó erejét a nevelés és az oktatás szolgálatába állítsák, és drámajátékok, történetek, szituációk feldolgozásával segítsék a hátrányos helyzetű /roma tanulók beilleszkedését, valamint a nem hátrányos helyzetű gyerekek inkluzív attitűdjének kialakulását. Célunk, hogy a kurzus elvégzése után a pedagógusok a dráma eszköztárát alkalmazva, tanulóikat kooperációra ösztönözve, a gondolkodás és a cselekvés mechanizmusait egymásra építve képesek legyenek a gyermekek, tanulók személyiségformálásában hatékony lépéseket tenni.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató. Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető.

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

Az integrációhoz szükség van olyan módszerekre, melyek rávilágíthatnak rossz beidegződéseinkre, és nyitottá tehetnek más emberek elfogadására, a velük való együttműködésre. A drámapedagógiai tanfolyamunkon a pedagógusok olyan eszközrendszer birtokába juthatnak, melyek megkönnyítik számukra a tanulókkal folytatott kommunikációt, és gördülékenyebbé tehetik a gyerekek egymás közötti kapcsolatteremtését. A drámajátékok során a tanulók személyiségéről sokkal lényegesebb információk derülhetnek ki mind a tanár, mind pedig a társak számára, mint a hagyományos osztálytermi keretek közt. A dráma segítségével új, fontos ismeretekre teszünk szert egymásról, ezzel előítéleteinktől könnyebben megszabadulhatunk.
A tanfolyamon a hallgatók megismerkednek a képességfejlesztő gyakorlatok alkalmazási lehetőségeivel, a dráma módszertanának alapjaival, a tanítási dráma stratégiáival és technikáival, színjátékos (színházi dramaturgiai) alapismereteket szereznek, valamint megtanulják és gyakorolják a drámaórák adaptálásának és vezetésének legfontosabb módjait és eszközeit.
A fentiek elsajátításában a tanári előadáson és magyarázaton kívül fontos szerepe van drámafoglalkozások (filmen való) megtekintésének, valamint a hallgatók saját élményszerzésének, a gyakorló feladatokban való aktív részvételnek.
Az értékelés terén fontosnak tartjuk a tanulók munkájának értékmentes visszajelzésekkel történő kezelését, tehát nem a jó/rossz válasz, a dicsérés vagy elutasítás módszerét, hanem a további kutatásra, gondolkodásra ösztönző visszajelzéseket alkalmazza a tanár.
A hallgatók két óravázlatot készítenek a kurzus során, melyeknek elsődleges értékelése – írásban és szóban – a képzők feladata. A hallgatók ezután a (javított) óratervek alapján (a mikrotanítási gyakorlatok mintájára) egy kiválasztott részt levezetnek az általuk tervezett vagy adaptált órából.
A másodlagos értékelés során fontos szerepe van a csoport többi tagjától érkező véleménynek, visszajelzésnek, valamint az oktató kérdéseivel irányított értékelő megbeszélésnek.

A tanúsítvány kiadásának feltételei: részvétel az összóraszám min. 90 százalékán, továbbá gyakorlatsor tervezése a kiadott tervezési lap szerint, illetve önállóan adaptált tervezet alapján kb. 20 perces drámafoglalkozás-részlet vezetése.

Az értékelés fő szempontjai:
a) óratervezés: Az adaptálás során a konkrét csoport jellemzőinek figyelembe vételével történt-e a vizsgált tartalmak és az azokhoz rendelt formák módosítása.
b) a résztvevők aktuális állapotát figyelembe vevő, döntési, választási lehetőségeket is felkínáló, demokratikus módon történt-e az óravezetés.

A továbbképzési program az OM 173/48/2005 alapítási engedély számon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
60 óra

5. A továbbképzés díja:
80.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

Önállóan adaptált óraterv elkészítése, és ennek alapján történő óravezetés.

Az értékelés fő szempontjai: a) Óratervezés: Az adaptálás során a konkrét csoport jellemzőinek figyelembe vételével történt-e a vizsgált tartalmak és az azokhoz rendelt formák módosítása. b) A résztvevők aktuális állapotát figyelembe vevő, döntési, választási lehetőségeket is felkínáló, demokratikus módon történt-e az óravezetés.

A képzésen való minimum 90%-án való részvétel.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/80/2010.
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1171


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.