Az óvoda-iskola átmenet megkönnyítése

a hátrányos helyzetű gyermekek integrációja érdekében

 1. A továbbképzés célja:

Célunk a résztvevők felkészítése a 4-8 éves hátrányos helyzetű gyermekek egyéni sajátosságaira alapozott, megfelelő ütemű, folyamatos, integrált közegben történő nevelésére, megnyilvánulásainak értő fogadására és szakszerű kezelésére, a játék és a játékos tanulás fogalmának világos elkülönítésére, az óvodapedagógusi és tanítói hatékonyság és együttműködés növelésére.
Célunk olyan konkrét tartalmi és módszertani segítség nyújtása a pedagógusoknak, amellyel zökkenőmentesebbé tehetik a gyermekek iskolába történő beilleszkedését, az iskolai tevékenységek megkezdését.

További cél: A saját kulturális – szociokulturális - örökség és a társadalmi előítéletek kapcsolatának tudatosítása, a kisebbségi csoportokkal kapcsolatos pozitív attitűdök megerősítése.

2. A továbbképzés célcsoportja:

Óvodapedagógus, Tanító, Szociálpedagógus, Fejlesztõ pedagógus

3. A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése:

A továbbképzési program olyan pedagógiai szemléletet, elméleti és gyakorlati ismereteket közvetít a gyakorló pedagógusok számára, melynek alkalmazásával elősegíthető a gyermekek, különösen a hátrányos helyzetű, elsősorban roma gyermekek egyéni sajátosságaira alapozott, megfelelő ütemű, folyamatos, integrált közegben történő nevelése. A továbbképzés célja, hogy olyan konkrét tartalmi és módszertani segítséget nyújtson a pedagógusoknak, amellyel zökkenőmentesebbé tehetik a gyermekek intézménybe történő beilleszkedését, az iskolai tanulás megkezdését.

A továbbképzésen a kompetenciakibontakoztatás korszerű elméleteivel ismerkedhetnek meg a résztvevők, amely során a kognitív, szociális és érzelmi kompetencia kérdéseiről esik szó. A program hangsúlyt helyez a nyelvi fejlődés, az anyanyelvi nevelés kérdéseire, és foglalkozik a kétnyelvűség, nyelvi hátrány témakörével is. Az óvoda-iskola átmenet időszakában kiemelt jelentőséget kapnak a különböző diagnosztikai eljárások, iskolai alkalmasság vizsgálatok. A program résztvevői kritikai ismereteket szerezhetnek a témában, amely hozzásegíti őket ahhoz, hogy a különböző szociokulturális hátterű gyerekek esetében az eljárásokat árnyaltan értelmezzék, azokra érzékenyen készüljenek, készítsék fel a gyerekeket és családjukat.

A programban kiemelt figyelmet kapnak az óvoda-iskola átmenet társadalmi összefüggései. A pedagógustól eltérő kultúrájú, szocio-ökonómiai státusú családokkal kialakítható viszonyhoz a résztvevők konkrét javaslatokat kapnak, ugyanakkor megismerkedhetnek a különbségekből adódó nehézségek magyarázataival. A pedagógusok előítéleteinek kérdése, a családok intézményekhez fűződő viszonyáról azért esik szó, hogy ezzel megkönnyítsük az óvodáskorú gyerekek beilleszkedését, és képességeiknek megfelelő kibontakozásukat, iskolai elhelyezkedésüket.

A részvétel értékelése a kurzus végén egyszeri gyakorlati feladatmegoldásra épül: a résztvevők néhány konkrét problémát oldanak meg esszé formájában, majd csoportos kiértékelés során ellenőrzik eredményeiket. A feladat során kiderül, hogy az elhangzott elméleti megközelítéseket mennyire értették meg, és a javasolt, szerepgyakorlatokban kipróbált technikákat mennyire sajátították el.

A továbbképzési program az OM 173/75/2005 alapítási engedélyszámon nyilvántartott akkreditáció megújítása.

4. A továbbképzés óraszáma:
30 óra

5. A továbbképzés díja:
40.000.- Ft/fő, mely a pedagógus-továbbképzési keretből is finanszírozható.

6. A tanfolyam egyéb költsége:
Esetleges úti-, szállás- és étkezési költségek

7. A tanfolyam helyszíne:
Legalább 12 fő jelentkezése esetén a jelentkezők földrajzi elhelyezkedésétől függően tetszőlegesen választható.

8. A tanfolyam időpontja:
A képzést elsősorban hétvégi időpontokban ajánljuk, de ettől eltérő időpontokban is szervezhető.

9. A tanfolyam trénerei:
Speciális felkészültséggel, több éves gyakorlattal, fejlesztési tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok.

10. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele:

A képzés összóraszámának 90%-án való részvétel.
Az esszé elkészítése és beadása, a csoportos értékelésen való részvétel.

Konkrét esetekre, problémákra, nevelési helyzetekre tett megoldási, fejlesztési javaslatok esszé formában. Az esszék csoportos feldolgozása, megbeszélése.
Értékelési szempontok: a személyiség megközelítése a kompetenciák irányából, adott életkorra vonatkozó neveléslélektani ismeretek helyessége, diagnosztika és fejlesztés összhangja.

11. A tanfolyam alapítási engedélyének száma: OK-410/90/2010
       FAT program akkreditációs lajstromszám:  PLB-1172


Jelentkezés:

o        Folyamatos, min. 12 fő részvétele esetén indítjuk a tanfolyamot.
o        Legalább 12 fő együttes jelentkezése esetén igény szerint tetszőleges helyszínen és időpontban is van lehetőség a képzés megszervezésére.